w

WOWWOW SuperSuper

Firma z Zaczernia produkuje przełomowe szyby, które wytwarzają prąd!

Panele fotowoltaiczne na dachu domu – to już pewien standard w nowoczesnych domach. O krok dalej postanowiła pójść firma z Zaczernia – ML SYSTEM. Ich rewolucyjny wynalazek pozwala czerpać energię wprost z okien!

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Po sieci krążą komentarze o przełomie czy podbijaniu świata dzięki tej technologii. I wiecie co? Według mnie nie są one w żaden sposób przesadzone! Fotowoltaiczna szyba z powłoką na bazie kropek kwantowych nie tylko wytworzy prąd, ale ochroni wnętrze domu (lub samochodu) przed szkodliwym promieniowaniem UV i przegrzaniem w upalne dni. Klimatyzacja w takim układzie może okazać się zbędna.

Wynalazek już został doceniony – na tegorocznej na gali konkursu Polski Produkt Przyszłości przyznano mu dwie nagrody specjalne:

  • za produkt w obszarze ekoinnowacji
  • oraz nagrodę Ministra Rozwoju
Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Szyba wizualnie jest bardzo niepozorna – jest przezroczysta

Po prostu zamieniliśmy tradycyjne powłoki okienne, wykonywane do tej pory z tlenków metali i tlenków srebra na powłokę ultranowoczesną, która równie swobodnie przepuszcza światło widzialne, ale promieniowanie IR i UV, emitowane przez słońce, zamienia w energię elektryczną. Innymi słowy: wszystko, co niekorzystne zamieniamy na prąd.

– wyjaśnia Dawid Cycoń z ML SYSTEM

Zasada działania szyb z Zaczernia jest bardzo podobna do działania standardowych ogniw fotowoltaicznych z tą różnicą, że kropki są stabilniejsze i znacznie bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Nie ma tutaj znaczenia pod jakim kątem pada światło, dlatego świetnie sprawdzają się zarówno w pozycji pionowej, poziomej jak i skośnej. Elewacja budynku, okna czy szyby w pojazdach – w każdym z tych miejsc znajduje zastosowanie wynalazek od ML SYSTEM.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Kiedy będzie można zatem nabyć tak działające szyby? Dawid Cycoń tłumaczy: “Instalacja już działa w budynku firmy w Zaczerniu. Masowa produkcja ruszy na początku przyszłego roku”

Zgłoś nadużycie

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo
Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

To Cię zainteresuje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisane przez Paweł Krawczyk

Lubi gotować, dobrze zjeść i pisać na citybuzz ;)

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo
Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo