w ,

Ceny prądu znowu w górę. Tym razem chodzi o opłatę mocową

opłata mocowa

Ceny prądu systematycznie rosną od 2-3 lat i nic nie zapowiada, by ta tendencja miała się odwrócić. Na jesień planowane jest wdrożenie tzw. “opłaty mocowej”, która będzie doliczana do opłaty dystrybucyjnej. Pozyskane w ten sposób środki mają być przeznaczone na modernizację i budowę nowych bloków energetycznych.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Ostatnia podwyżka cen prądu

Pod koniec zeszłego roku zatwierdzona została ostatnia, 12-procentowa (średnio) podwyżka dla gospodarstw domowych. Cztery największe spółki dystrybuujące energię elektryczną w Polsce chciały kolejnej zmiany opłat już w połowie lipca tego roku, jednak Urząd Regulacji Energetyki odrzucił ich pomysł. Nasze rachunki za prąd wzrosną mimo to – winna jest nowa ustawa mocowa

Ale spokojnie, jest projekt rekompensat

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało projekt ustawy, która ma rekompensować wzrost rachunków za prąd dla osób, których roczny dochód nie przekracza pierwszego progu podatkowego (85 528zł). Z szacunków wynika, że program ma kosztować 2,5 mld złotych.

Wszystko pokrzyżowała niestety pandemia koronawirusa. Projekt nie został jeszcze rozpatrzony przez sejm. Zakłada się, że pieniądze z rekompensat miałyby trafić do beneficjentów dopiero w 2021 roku. Sytuacja jest niestety tak niepewna, że nie można zakładać nic na 100%.

Opłata mocowa – czego możemy się spodziewać?

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Opłata mocowa odbije się na odbiorcach końcowych, czyli gospodarstwach domowych. Szacuje się, że podwyżka wyniesie średnio 45 zł za 1000 kWh energii (czyli około 10%). Decyzja na temat skali podwyżki zostanie jednak podjęta przez Urząd Regulacji Energetyki, nie później niż 30 września 2020 r. 

Zgłoś nadużycie

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo
Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

To Cię zainteresuje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisane przez Paweł Krawczyk

Lubi gotować, dobrze zjeść i pisać na citybuzz ;)

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo
Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

CBŚP zatrzymało kolejną grupę handlującą dopalaczami [WIDEO]

“Nie hejtujcie Podkarpacia!”. Za kilka godzin demonstracja Przedwiośnia na rynku