w , ,

Do Warszawy i Lublina bezpośrednio pociągiem elektrycznym już za rok. Koniec przesiadek!

Trwają pracę przy elektryfikowaniu linii kolejowej, które umożliwią podróżowanie pociągami elektrycznymi pomiędzy Rzeszowem i Warszawą oraz Rzeszowem i Lublinem. Na trasie Ocice–Rzeszów zamontowano już 25 km przewodów trakcyjnych.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. warta 67 mln zł finansowana jest ze środków budżetowych w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Jej zakończenie planowane jest na połowę 2021 roku.

Między Ocicami a Kolbuszową wykonawca rozwiesił już sieć trakcyjną na 400 słupach, to jest 25 kilometrów linii. Prace poprzedziła budowa fundamentów i montaż stalowych słupów. Do końca roku planowane jest zamocowanie sieci na 1300 słupach trakcyjnych, a to 67 km linii

– przekazała Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Na ten moment gotowe są już trzy z pięciu podstacji trakcyjnych: w Chmielowie, Nowej Dębie i Cmolasie. Przygotowywana jest budowa pozostałych obiektów w Rzeszowie i Widełce.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Po elektryfikacji jednotorowa linia Ocice-Rzeszów zapewni sprawniejsze podróże i przewóz ładunków pociągami elektrycznymi. Elektryfikacja podniesie standard podróżowania na Podkarpaciu.

– zapewniła Szalacha

Przy pełnej elektryfikacji tej trasy wyeliminowana zostanie konieczność zmiany lokomotyw elektrycznych na spalinowe. To znacząco wpłynie na atrakcyjność podróży pomiędzy Rzeszowem a Warszawą przez Sandomierz, Skarżysko-Kamienną i Radom oraz przez Tarnobrzeg, Stalową Wolę i Lublin.

Inwestycja jest też częścią budowy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, w tym połączenia między Rzeszowem a Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Po zakończeniu inwestycji w połowie 2021 r. będą uzyskiwane certyfikaty i zezwolenia na eksploatację linii pociągami elektrycznymi. Elektryfikacja otworzy możliwość wykorzystania nowoczesnych pociągów, będą cichsze przejazdy oraz ograniczenie emisji spalin.

– poinformowała dalej Dorota Szalacha

Zgłoś nadużycie

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo
Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

To Cię zainteresuje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisane przez Paweł Krawczyk

Lubi gotować, dobrze zjeść i pisać na citybuzz ;)

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo
Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo
koronawirus

Polscy kibice wynajęli 20 zwyżek, by obejrzeć mecz. Efekt? Niespotykana trybuna!

Terror w sanockiej policji? Siedemnastolatek oskarża policjantów o pobicie