Mówiąc o tęczy, mamy na myśli półokrągły obiekt składający się z 7 kolorów, których większość mężczyzn nie potrafi nazwać 😉 Natura jednak jest łaskawa i wychodzi mężczyznom naprzeciw – od czasu do czasu wyłoni się nam biała tęcza. Słyszeliście o takim zjawisku?
Biała tęcza na Podkarpaciu
Taka tęcza nie występuje w przyrodzie zbyt często, jednak udało się ją ostatnio uchwycić w kadrze. Grzegorz Zawiślak – Polish Storm Chaser opublikował taki obiekt na swoim fanpage, a zdjęcia przesłała mu prosto z Nowego Żmigrodu Edyta Mikuś. Zobacz to niesamowite zjawisko:
Widok tak niecodziennej tęczy robi wrażenie!
Dlaczego tęcza jest biała?
Za wszystko odpowiada niezwykle drobna frakcja kropelek wody. Gdy krople są większe, zachowują się jak pryzmaty, które rozszczepiają padające promienie słońca na kolory tęczy. W przypadku drobniejszych wilgotnych kropelek światło już nie ma takiej zdolności przez co widzimy jej standardową barwę, czyli białą.
Dobrze się domyślacie, że biała tęcza do zaistnienia wymaga mgły. Jej angielska nazwa jest również z tym związana – fogbow. Jej występowanie jest tak rzadkie, że często określa się ją mianem meteorologicznego cudu.
Biała tęcza na świecie
South Valley Road w rezerwacie przyrody Red Rock Lakes, Montana, USA

Biegun Północny


Litwa, Park Narodowy Kemeri

To Cię zainteresuje!